ÖVRIGT / Smycken / Ring 2814041
*
nr 281 4041
Ring
18k, 1800-tal, rosenstenar & emalj
Utrop:
800 kr
Såld:
1.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 november 2003
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
31/10 15:54:57
1
700 kr
1/11 04:07:22
2
Vinnande bud
3/11 15:56:50
1
1.100 kr
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
*
Ring
nr 281 4041
Ring
18k, 1800-tal, rosenstenar & emalj
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 1.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 3 november 2003 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
31/10 15:54:57 | 1 | 700 kr |
1/11 04:07:22 | 2 | Vinnande bud |
3/11 15:56:50 | 1 | 1.100 kr |
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)